Sıkça Sorulan Sorular

KaliteliHayat Nedir?
KaliteliHayat A’dan Z’ye tüm kaliteli ürünleri bulabileceğiniz bir platformdur. Öncelikli hedefimiz piyasada satılan ürünlerin toptancıları ile çalışarak, kaliteli ürünleri en ekonomik şekilde güvenli bir ortamda sizlere ulaştırmaktır. Ayrıca girişimcilere özel sayfalarımızda da el emeği göz nuru başka bir yerde bulamayacağınız ürünleri de sizlerle buluşturacağız.

Alıcı Rehberi

KaliteliHayat nerelerde hizmet veriyor?
KaliteliHayat başta Türkiye olmak üzere çok yakında tüm Avrupa’ya hizmet verecektir.

Üye olmadan alışveriş yapabilir miyim?
Üye olmadan da misafir kullanıcı olarak alışverişinizi tamamlayabilirsiniz.

Ürünün detayları ile daha fazla bilgi alabilir miyim?
Almak istediğiniz ürünün sayfasındaki yorumlar bölümüne sorularınızı yazabilirsiniz

Ürünün satış fiyatını kim belirliyor?
Ürünlerin fiyatlarını satıcılar belirler.
KaliteliHayat satıcılara sadece ürünleri için en doğru fiyatı girmeleri yönünde tavsiyelerde bulunur.

Ürünün kargo ücretini kim öder ve ücret nasıl belirlenir?
Aksi belirtilmemişse kargo alıcıya aittir. Ancak KaliteliHayat olarak ürünü satan firmalara bir kargo politikası belirleyerek ürün açıklama kısmına yazılmasını istiyoruz.

Ödemeler nasıl güvence altına alınıyor?
Ödeme süreci şu şekilde işliyor. Satın aldığınız ürün ile ilgili bir sorun yoksa 48 saat geçtikten sonra satıcıya ödeme işlemi yapılır. Eğer bir sorun ile karşılaşır ve iletişime geçerseniz çözüm merkezimizde sorun çözüldükten sonra (Tahmini 7 gün sonra) alıcı veya satıcıya ödeme yapılacaktır.

Siparişimin ulaşması ne kadar zaman alır?
Satıcının çalıştığı kargo firması ve satıcı ve alıcının adresine göre bu süre farklılık gösterebilir. Ancak Türkiye içinde maksimum 4 gün içerisinde kargonun ulaşması gerekli.

Siparişimi Ne zaman İptal edebilirim.
Siparişinizi verdikten sonra ürününüz kargoya verilmeden önce iptal talebinde bulunabilirsiniz. Ürün satıcı adresinden çıktıktan sonra sipariş iptal talebinde bulunursanız kargo bedeli kesilerek para iadesi yapılabilmektedir. Ürünü teslim aldıktan sonra bir ayıplı bir ürün değilse iptal edemezsiniz.

Ürün iade süreci nasıl işliyor?
Aldığın ürünün teslimatından sonra 48 saat içinde iade talebinde bulunabilirsin. Ancak, iade talebini yalnızca ürün ilanındaki gibi çıkmadığında, bir bozukluk veya hasar olduğunda kabul edilmektedir. Ürün ilanında gösterildiği ve tanımlandığı şekilde teslim edildikten sonra yapılan iade taleplerini kabul edemiyoruz. İade talebini, detaylı fotoğraflarla beraber iade@kalitelihayat.com adresine e-posta göndererek bildirmeniz gerekli.

Satıcılarla nasıl iletişim kurabilirim?
İlgilendiğin ürünlerin ilan sayfalarındaki ‘Yorumlar’ kısmında, ürünün satıcısına ürünle ilgili sorularını yazabilirsiniz. KaliteliHayat dışında yaptığınız alışverişlerde KaliteliHayat sitesini sorumlu tutamazsınız.

Satıcı Rehberi

KaliteliHayat’a üye olmak ücretli midir?
Üye olmak ve dilediğiniz kadar ürün listelemek tamamen ücretsizdir.

KaliteliHayat hangi ürünleri kabul eder?
Her tür sıfır ürünü ve el emeği ile yapılan ürünleri ekleyebilirsiniz. Ancak ürün satacak kişi veya firmanın, toptancı veya piyasadaki diğer muadil ürünlerden fiyat olarak daha uygun ürünlerini satması öncelikli şartımızdır. El emeği ile yapılan ürünlerde böyle bir şartımız yoktur.

Ürünüm satıldıktan sonra satıştan vazgeçebilir miyim?
Satıcı ürününü satmaktan vazgeçtiyse, KaliteliHayat’da satılmadan, ilanını yayından kaldırmak satıcının sorumluluğundadır. KaliteliHayat’da satış gerçekleştikten sonra satışından vazgeçilen ürünlerin satıcılarının profili silinerek, diğer ilanları yayından kaldırılır.

Kargo nasıl çalışıyor?
Anlaşmalı olduğunuz kargo firmaları ile gönderimlerinizi yapabiliyorsunuz.

Ürün fiyatlarını nasıl belirliyorum
Öncelikle ürün fiyatlarını siz belirliyorsunuz. Ancak hedefimizin kaliteli ürünlerin ekonomik olarak satıldığı bir platform olduğunu unutmayınız. Her ürün eklendiğinde uzmanlarımız piyasadaki muadil ürünlerin fiyatlarını inceleyerek ürünün satışını onaylıyor veya onaylamıyor.

Ödeme sistemi nasıl işliyor?
KaliteliHayat ödemeyi alıcıdan tahsil edip, ürünün teslimatından sonra iade talebi için ayrılan 48 saatlik süreyi bekler. Ödeme, ürün iade talep süresi (teslimattan sonra 48 saat) dolduktan sonra, KaliteliHayat’ın komisyonu kesilerek satıcının hesabına iletilir. Kargonun ulaşması ve iade süresi tahmini 7 günü bulmaktadır. Ödemenin yapılabilmesi için profilinizde yer alan isim, soyisim ve IBAN numarasının kayıtlı olması gerekmektedir. Banka bilginin kaydını profil menüsündeki ‘Bilgilerim’ sekmesinden yapabilirsin.

Alıcılarla nasıl iletişim kurabilirim?
İlanının ‘Yorumlar’ kısmında, alıcılardan gelen yorumları ve soruları okuyabilir, dilediğine cevabını aynı bölümden yazarak, yollayabilirsiniz. Ancak kişisel iletişim bilgileri paylaşmak sistem tarafından engellenmektedir. Ürünle ilgili işlemler KaliteliHayat üzerinden ilerlemektedir. Aksi bir durumda KaliteliHayat sorumluluk kabul etmemektedir. Bu durum üyeliğinizin silinmesine neden olabilir.