Garanti & İade & Değişim

kalitelihayat.com sitemizden satın almış olduğunuz ürünleri teslim aldıktan sonra iade edebilir ya da renk, beden ve aynı ürün ile değişimini talep edebilirsiniz. Ürünlerin iade ve değişimi için belirtilen yasal süre 14 gündür. İade ve değişim işlemleriniz, “Mesafeli Satış Sözleşmesi”nde yer alan Madde 13’deki “Cayma Hakkı” ve Madde 14’deki “Cayma Hakkı Kullanılamayacak Ürünler” şartlarına uygun olmalıdır. (bkz. kalitelihayat.com – Mesafeli Satış Sözleşmesi). Alt iç giyim, kişisel kullanıma özel ürünler, kahve ve gıda ürünleri, tüketici tarafından ambalajının açılmış olması halinde, ses veya görüntü kayıtlarına, yazılım programlarına ve bilgisayar sarf malzemelerine ilişkin sözleşmeler ile kitap ürünlerinin iadesi Cayma Hakkı süresi dahilinde de yapılmamaktadır.
Mobilya haricinde iade etmek ya da değişim yapmak istediğiniz ürünleri [email protected] mailinden bize yazarak size göndereceğimiz gerekli prosedürleri yerine getirerek yapabilirsiniz.

İade ve Değişim süreci
[email protected] mail adresimize iade etmek istediğiniz ürün, satın aldığınız tarih, fatura görüntüsü, iade sebebi ve ürününüzün resmini bize mail olarak gönderin. İnceleme sonrası 1 iş günü içerisinde bizden mail alacaksanız. Eğer ürününüz iade konusunda işlem yapılacaksa müşteri temsilcimiz size ulaşacak ve gerekli yönlendirmeleri yapacaktır. Ürün kaynaklı sorunlar hariç olmak kaydı ile iade ve değişim sürecinde kargo masrafı müşteriye aittir. Değişimi istenilen ürünün beden, renk ve birebir değişimi yapılmaktadır. Başka bir ürünle değişim yapılmamaktadır. İade ve değişim işlemleri faturasız olarak gerçekleştirilememektedir.

İade ve değişim ürününüz depomuza ulaştıktan sonra, talebiniz ilgili ekibimiz tarafından hızlı ve doğru bir şekilde incelenecek ve değerlendirilecektir. Yukarıda belirtilen şartlara uygun olması halinde iade işleminize ait ücret iadeniz yasal süre olan 10 gün içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu süre kalitelihayat'ın iade ettiğiniz ürünü teslim almasıyla başlar.

İade / Değişim Talebinin Reddi
İade ve değişim talebinizin gerekli koşulları sağlamaması durumunda (bkz. kalitelihayat.com – Mesafeli Satış Sözleşmesi), talebiniz tarafımızca kabul edilmeyerek, tekrar sipariş sahibine gönderilecektir.
 

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır